Стовбурові клітини – це унікальні клітини, здатні трансформуватися в різні типи клітин і сприяти відновленню пошкоджених тканин. Усі органи та тканини у нашому організмі розвиваються на їхній основі.
Для стовбурових клітин характерною є здатність неодноразово ділитися, продукуючи нові клітини такого ж типу, що дає їм можливість підтримувати необхідну кількість у тканинах та органах протягом усього життя організму.
Стовбурові клітини мають здатність змінювати свою функцію та морфологію відповідно до потреб організму. Тобто вони можуть адаптуватися до різних умов і сприяти відновленню пошкоджених тканин у різних ситуаціях.
Здатність впливати на імунну систему, допомагаючи регулювати її активність. Це може бути корисним для зменшення запалення та підтримки імунного балансу, що сприяє кращому загоєнню і відновленню тканин.
Стовбурові клітини можуть трансформуватися в різноманітні клітинні типи (у хрящові, кісткові, жирові тощо), що дозволяє їм брати участь у відновленні та ремонті різних тканин.
Виділяють з ембріонів на початкових стадіях розвитку. Їхня здатність до перетворення на будь-який тип клітин є надзвичайно високою. Вони є плюрипотентними, тобто можуть стати клітинами будь-якого типу.
Присутні в різних тканинах зрілого організму та допомагають у підтримці та відновленні цих тканин. Вони є мультипотентними, що означає здатність до перетворення на клітини лише деяких типів. Наприклад, мезенхімальні стовбурові клітини, здатні перетворюватися на кісткові, хрящові та жирові клітини, або гемопоетичні стовбурові клітини, які утворюють клітини крові.
Утворюються шляхом перепрограмування соматичних клітин з організму дорослої людини у лабораторних умовах, що дозволяє їм набути властивостей плюрипотентних клітин, аналогічних ембріональним стовбуровим клітинам.
Мають здатність перетворюватися на клітини будь-якого типу, включно з тими, що беруть участь у формуванні тканин і органів. Вони наявні на найбільш ранніх стадіях розвитку, зокрема в зиготі.
Мають здатність ставати майже будь-якими клітинами в організмі, окрім деяких специфічних. Хоч їхній потенціал дещо менший, ніж у тотипотентних, вони все ще можуть диференціюватися у більшість клітинних типів, що складають тканини та органи.
Можуть перетворюватися на декілька типів клітин, зазвичай з однієї зародкової лінії. До прикладу, мезенхімальні стовбурові клітини здатні трансформуватися в кісткові, хрящові, жирові та інші типи клітин.
Можуть диференціюватися в клітини декількох типів, але більш обмежені порівняно з мультипотентними клітинами. Наприклад, мієлоїдні стовбурові клітини здатні перетворитися на деякі типи клітин крові, такі як еритроцити та лейкоцити.
Закриваючи дане вікно, Ви погоджуєтесь, що ознайомилися з нижче наведеною інформацією.
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!